loader image
Oakhill News
Term 4: Week 1

Term 4: Week 1

Cricket:

T20 Match 1st XI vs Bergfliet

Bergfliet scored 106 all out

Best bowling figures J. Segers 6/12 in 4 Overs

Oakhill scored 117/0  T. Marrow 38* & C. Marrow 60*

Result: Won by 10 wickets

M.o.m : J. Segers

 

Backward Point u15 Festival

Vs Tiger Titans

Oakhill Scored 234/6 in 35 Overs

C. Marrow 81 & T. Marrow 101*

Tiger Titans 136/10

Result: Won by 98 runs

M.o.m: T. Marrow

 

Vs SACS u14

Oakhill 117/10

Sacs 118/5

Results: Lost by 5 wickets

M.o.m: W. Sassman who top scored with 26 runs.

 

Vs Wynands C.C

Oakhill  241/7

J. Buchalter 39*, C. Marrow 48 & T. Marrow 81

Wynands 83/10

J. Buchalter 4/12 in 3.2 overs

Result: Won by 158 runs

M.o.m: J. Buchalter

 

Well done to all the cricketers who gave up some of their holidays to take part.

 

S.W.D Cricket

S.W.D u19 vs W. Province

 

Josh Pieters finished with bowling figures of 2/32 in 12 overs and scored 22*

to almost help his team save the game. Well done to you and good luck for this coming weekend.

 

Canoeing

30th Anniversary Fish River Canoe Race: 86km in Cradock

Well done to Nina Orzechowski for coming  72nd in her category out of 1,700 boats.

 

Swimming

Eden Gala No:1

Results:

Amy Williams: Achieved four 1st places in: 50m Breast, 50m Free, 100m Breast and 100m IM.

Samantha de Kock: Achieved five 1st places in: 100m Back, 100m Free, 100m IM, 50m Back and 50m Free.

 

Equestrian

E.P Junior Championships in East London

Well done to Maricia Schempers for winning the dressage championships in this competition.

 

Surfing

Well done to Greg Cuthbert for making it to the 3rd round in a National Surfing contest.

 

Bodyboarding

Well done to Nik Martin for winning the u20 category at Nationals over the holidays.

 

Adventure Racing

Naturally Knysna Trail Run

Results:

Micaela Beers – 1st junior female (23rd overall)

Amy Williams – 2nd junior female (39th overall)

Jason Campbell – 1st junior male (7th overall)

Josh Nel – 3rd junior male (26th overall)

Mr. van Straten – 10th senior male (12th overall)

 

Congratulations to all the runners and a big thank you to the families who waited in the rain for the runners to come in.

 

Crater Cruise half marathon MTB 56km race in Parys

Results:

Nicola Giliomee – 3rd junior girl (Nicola finished the National Mountain Bike series in 7th place in her category)

Ben Giliomee – 12th junior boy (Ben finished the National Mountain bike series in 4th place in his category)

Brandon Willcocks – 12th junior male (Brandon finished the National Mountain Bike series in 12th place in his category)

In the local 2011 SWD league, Nicola ended in 1st place in the Junior Women category and Benjamin 2nd in the Youth Boys Category.

Congratulations to the riders on these great achievements.

 

Nationals held in Baynesfield, KZN

Results:

Oakhill u19 – 1 (Harry Maarsingh, Nicola Giliomee, Brandon Willcocks, Nic Cuthbert) finished 3rd

This team also an award for best planning.            

Oakhill u19 – 2 (Rosey Finn,  Natascha Minnitt,  Dru Fosbrook, Gabi Orzechowski) finished 9th

Gabi also received an award for bravery as she fell but still finished the race.

Oakhill u15 – 2 (Amy Williams, Josh Nel, Kevin Redman, Bram Thorpe) finished 7th

Oakhill u15 – 1 (Ben Giliomee, Anola Walk, Jason Campbell, Alex Fulford) finished 8th

 

A big thank you to everyone involved in Adventure Racing at Oakhill – parents, coaches and learners – you all play a valuable role and without you the sport will not be such a great success.

Oakhill is very proud of our Adventure Racers, well done kids!

Related News

Share

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Recent News