loader image
Oakhill News
Celebration of Excellence

Celebration of Excellence

Our College students enjoyed a belated and shortened version of the 2020 Celebration of Excellence this morning. Due to Covid-19 restrictions last year, a small event was held with the Matrics only, where they received their traditional Celebration of Excellence awards and certificates.

This morning we celebrated all the other grades and their significant achievements. Sincere congratulations goes to the following:

Academic Awards

Grade 11 2020

TOP 5 AGG YTD Distinctions AWARD Rank
Alodie Gould-Wagenaar 85.88 6 + LO Overall Excellence 1
Nate Macdonald 83.9 5 Outstanding Achievement 2
Kathryn Brown 83.71 5 + LO Outstanding Achievement 3
Jodie Matter 78.84 5 + LO Pass with Distinction 4
Mila Factor 79.35 4 + LO Pass with Distinction 5
Lihanne le Grange 79.78 Pass with Distinction
Grade 10 2020

TOP 5 YTD DISTINCTIONS AWARD Rank
Jaco Olivier 91.05 7 + 2 Overall Excellence 1
Francois Hay 89.43 7 + 1 Overall Excellence 2
Ashley Cairncross 88.09 6 Outstanding Achievement 3
Erin de Villiers 79.08 4 4
Taya Hanton 77.54 4 5
Thomas Seddon 3 Pass with Distinction
Grade 9 2020

TOP 5 YTD DISTINCTIONS AWARD Rank
Erin Payton 86.61 7 Overall Excellence 1
Lili Donnell 84.64 6 Commendable Achievement 2
Gene Viljoen 82.07 4 Pass with Distinction 3
Tristan Torrance 82.12 6 Pass with Distinction 4
Abigail Mwangi 75.99 4 5
Grade 8 2020

TOP 5 YTD DISTINCTIONS AWARD Rank
Luke Gebhard 89.77 7 Overall Excellence 1
Larissa Gould-Wagenaar 82.22 6 Outstanding Achievement 2
Mark Sturgess 85.31 5 Commendable Achievement 3
Liam Nelson 81.79 4 Pass with Distinction 4
Erin Fietze 78.34 3 5

Cultural Awards

  • Trent Read Trophy for Passon and Commitment to Art (Grades 8-9) – Erin de Villiers
  • McRae Award for the Best Drama Practical (Grade 10) – Francois Hay
  • Sound and Lighting Award (Grades 10-12) – Carly Howard and Giorgio Pesto
  • Jansen Trophy for the Top Student in Visual Arts (Grade 11) – Alodie Gould-Wagenaar
  • Vermeulen Award for the Best Drama Practical (Grade 11) – Christi Pretorius
  • Andy Saggerson Spirit of Music Trophy for Heartfelt Contribution to Music – Kathryn Brown and Jaden Wigg
  • De Villiers Trophy for Best Improvisation Genius (Grade 11) – Indiphile Witbooi

Sports and Other Awards

  • Senior Victor Ludorum for Athletics – Michael Hankins
  • Junior Victor Ludorum for Athletics – Tristan Torrance
  • Whitehead Trophy for Commitment to Tennis – Jaco Olivier
  • Debra Hyde Floating Trophy for the Boys Singles Champion – Matthew Loon
  • Equestrian of the Year – Jessica Hall
  • Chairman’s Trophy for National Recognition – Simon Shearer
  • Ralph Stander Trophy for Sportsperson of the Year – Simon Shearer
  • Paul Barnard Award for Courage and Determination – Julian Bunge

Related News

Share

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Recent News

Joyful Orientations

Little Oaks and future Grade Ones recently enjoyed a joyful orientation morning where they were…